Na Geodetskom fakultetu u Zagrebu osnovan je ured "Copernicus Relay Hrvatska" u svrhu promoviranja korisnika o Copernicus programu i izgradnje proširene mreže korisnika Copernicus podataka i servisa koje program nudi. Europska komisija preko Copernicus Relay organizacija razvija različite kanale promocije programa kako bi se osigurala dugoročna perspektiva i održiva homogena pokrivenost zemalja sudionika u programu.
Mreža Copernicus Realy-a je alat s kojim će Europska komisija blisko surađivati s različitim dionicima u cilju poticanja korištenja Copernicus podataka i servisa. Copernicus relay-i predstavljaju zastupnike i promicatelje programa u obliku "Help-deska" i pružanja informacija zainteresiranim korisnicima i javnosti uz tehničku pomoć na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.
Copernicus program je održivi izvor slobodnih, besplatnih i pouzdanih informacija za potrebe javnih i privatnih korisnika kao i za potrebe razvijanja aplikacija i usluga vezanih za okoliš Zemlje.
Copernicus Relay ured Republike Hrvatske nalazi se na Geodetskom fakultetu u Zagrebu.
Geodetski fakultet kao član Copernicus Relay mreže organizirat će različite aktivnosti za promicanje Copernicus programa te pružati tehničku pomoć i informacije zainteresiranim korisnicima. Neke od aktivnosti koje će biti organizirane su: promoviranje Copernicusa na različitim događanjima, konferencijama i projektima, organiziranje događaja za promociju programa, održavanje tečajeva za korištenje programa, distribuiranje promotivnim materijala i dr. O svim događajima, novostima i aktivnostima korisnici će biti obaviješteni na mrežnim stranicama ureda.
Više o Copernicus programu možete saznati na Linku
Inicijalni plan rada Copernicus Relay Hrvatska možete preuzeti u PDF formatu na Linku
Bruxelles
Završna konferencija EO4GEO projekta održat će se 17.-18.05.2022 u hibridom obliku (online i uživo) u Bruxellesu
Geodetski fakultet Zagreb
Na Yammat FM emitirana je radio emisija o Copernicus programu i s njim povezanim aktivnostima Geodetskog fakulteta i Copernicus ureda Hrvatska.
Geodetski fakultet Zagreb
Dostupne prezentacije predstavnika ESA-e i hrvatskih izlagača
Zagreb
U Zagrebu će se održati Copernicus Hackathon za Hrvatsku i Sloveniju
Geodetski fakultet, Zagreb
Delegacija ESA-e posjetila Hrvatsku u organizaciji MZO-a
ZUG
02.03.2018. održano je Predavanje o Copernicus programu u organizaciji ZUG-a
Tehnički muzej, Zagreb
Copernicus program predstavljen na Festivalu znanosti u Zagrebu
Jadran Film, Zagreb
Copernicus program predstavljen na Znanstvenom pikniku u Zagrebu
Copernicus program je najambiciozniji program opažanja Zemlje dosad pokrenut. On će pružiti točne, pravovremene i lako dostupne informacije za poboljšanje upravljanja okolišem, razumijevanja i ublažavanja posljedica klimatskih promjena te sigurnost.
Copernicus je EU program usmjeren ka razvoju Europskog informacijskog servisa zasnovanog na satelitima za opažanje Zemlje, podacima s kopna i drugih doprinosećih misija. Na čelu inicijative nalazi se Europska komisija (EC) u partnerstvu s Europskom svemirskom agencijom (ESA) i Europskom agencijom za okoliš (EEA).
Program omogućuje uvid o našoj planeti i daje na raspolaganje podatke građanima, javnim vlastima, znanstvenicima, poduzetnicima i tvrtkama u punom opsegu bez naknade. Ideja Copernicus programa je objedinjenje opažanja sa satelita i senzora na površini Zemlje zajedno s postojećim modelima za dobivanje pravo vremenskih i točnih informacija vezanih za zaštitu okoliša i sigurnost. Drugim riječima, program će omogućiti uvid u „zdravlje Zemlje“ u svakom trenutku.
Copernicus prikuplja podatke kroz dvije glavne komponente: Svemirska komponenta i In-situ podaci. Svemirska komponenta sastoji se od satelita za opažanje Zemlje koji su opremljeni velikim brojem senzora koji mjere i registriraju niz parametara i pojava. Svemirska komponenta dijeli se u dvije skupine misija, a to su Sentinel sateliti (Sentinel-1, -2, -3, -4, -5, -5P, -6) i druge, doprinoseće misije. In-situ sistem sastoji se od niza stanica koji prikupljaju atributne podatke pomoću raznih senzora na zemlji, moru i u zraku.
Sirove i obrađene podatke satelitskih i In-situ senzora Copernicus program stavlja korisnicima na raspolaganje putem Copernicus servisa. Servisi Copernicus programa podijeljeni su u šest tematskih područja: zemlja, more, atmosfera, promjena klime, upravljanje kriznim situacijama i sigurnost.
Copernicus pruža širok raspon primjena kao što su civilna zaštita, urbano i regionalno planiranje, klimatske promjene, zaštitu okoliša, razvoju ruralnih područja i poljoprivrede, energetski razvoj, zdravstvo, turizam, transport, praćenje razine mora, upravljanje hitnim situacijama i dr. Primjenom kombiniranih podataka satelitskih misija i zemaljskih stanica Copernicus pruža korisnicima podatke u blizu-realnom vremenu na globalnoj razini koji se koriste ujedno i za lokalne i regionalne potrebe te nam omogućuju bolje shvaćanje našeg planeta a sve to bez naknade dostupno svim korisnicima.
Copernicus brošuru preuzmite na Linku
Europska komisija svojim inicijativama nastoji omogućiti korisnicima da što bolje iskoriste podatke i usluge koje program pruža na globalnoj razini. Jedna od takvih inicijativa pokrenuta od strane Komisije naziva se Mreža Copernicus Akademije (eng. Copernicus Academy Network).
Copernicus Akademija spojit će europska sveučilišta, istraživačke centre, poslovne škole, privatne i neprofitne organizacije u državama sudionicima programa, ali i šire. Cilj mreže je razviti predavanja, seminare, praktične treninge i obrazovne materijale kako bi se potaknule nove, ali i postojeće generacije istraživača, znanstvenika i poduzetnika da koriste Copernicus podatke, servise i alate u njihovom punom potencijalu i s odgovarajućim vještinama. Mreža će raditi i na povećanju razmjena ideja i praksa među članovima kako bi se što više doprinijelo korištenju podataka za opažanje Zemlje općenito, a posebice Copernicus podataka i servisa u različitim javnim, gospodarskim i privatnim domenama. Mreža će poticati suradnju između obrazovnih ustanova i komercijalnih operatora ili poduzetnika, tako da inovacije mogu doći na tržište i koristiti građanima Europe i budućnosti naše planete.
Unutar mreže do sada su prijavljene ukupno 72 različite organizacija iz 23 europske države te 3 međunarodne organizacije. U Republici Hrvatskoj, Geodetski Fakultet sveučilišta u Zagrebu je postao član mreže i trenutno se nalazi u fazi inicijalnog planiranja aktivnosti za potrebe programa. O aktivnostima Geodetskog fakulteta u Academy mreži, korisnici će biti informirani na stranicama CROC-a ili putem e-mail adrese: Copernicus_Academy_Croatia@geof.hr .
Inicijalni plan rada Copernicus Relay Academy možete preuzeti u PDF formatu na Linku
Ostanimo u kontaktu. Pošaljite nam poruku:
Kačićeva 26, 10 000 Zagreb, Hrvatska
Phone: +00 385 1 4639 379
Email: Copernicus_Relay_Croatia@geof.hr
Email: Copernicus_Academy_Croatia@geof.hr